top of page

GYROTONIC® ve GYROKINESIS® METOTLARI


GYROTONIC® ve GYROKINESIS® metotları, tamamlayıcı egzersiz metotlarıdır.

Her iki metot da, Macar asıllı Romen dansçı Juliu Horvath tarafından geliştirilmiştir.
Dans kariyeri boyunca sıklıkla fiziksel hasar ve yaralanmalara maruz kalan Horvath, bu durumun yol açtığı sıkıntıların önüne geçip kendini iyileştirmek, gücünü ve hareket kabiliyetini tekrar kazanmak için,bugün
GYROTONIC® ve GYROKINESIS® olarak bilinen bu yöntemleri geliştirmeye başlamıştır.   

                                                                                                 

GYROTONIC® egzersizleri özel tasarım GYROTONIC®  ekipmanları üzerinde yapılırken, GYROKINESIS® egzersizleri için bir mat ve tabure yeterli olmaktadır.


Her iki yöntemin de sekansları, doğru nefes alma teknikleri ile uyumlu, ritmik tekrarlarla birlikte kesintisiz şekilde yapılan sarmal ve dairesel hareketlerden oluşmaktadır.   

         

Burada her hareket bir sonrakine, eklemleri kendi doğal hareket akışına bırakarak, sarsmadan ya da zorlamadan geçmektedir . Sonuç olarak da, özen ve dikkatle hazırlanmış bu hareketler dizisi, vücutta denge, hareket kabiliyeti, güç ve esneklik yaratmaktadır.


Bugün global bir topluluk çatısı altındaki 13.000’nin üzerinde GYROTONIC® ve GYROKINESIS® eğitmeni 74 ülkede ders vermektedir.

GYROTONIC® METODU

 

GYROTONIC dersleri, vücudu  mevcut limitlerinin  ötesine taşıyacak şekilde tasarlanmışlardır. Bu sebeple insanlar, GYROTONIC derslerinden hareket özgürlüğü  artmış, daha güçlü, hareket becerileri daha gelişmiş olarak çıkmaktadırlar. GYROTONIC egzersizleri, hayatını herhangi bir sakatlık veya güç kaybı ile sürdüren insanlardan profesyonel sporculara, dansçılara kadar, her türlü yetenek ve becerideki kişilere adapte edilebilmektedir.

 

Genel Bakış

GYROTONIC Metodu, enerji kanallarını açarak sinir sistemini canladırmak, daha fazla hareket açıklığı sağlamak, gücü ve etkin hareketi geliştirmek suretiyle insanın vücudunun bütününe hitap eden orijinal ve benzersiz bir hareket yöntemidir.

Burada her hareket bir sonrakine, eklemleri kendi doğal hareket akışına bırakarak, sarsmadan ya da zorlamadan geçmektedir . Sonuçta da, dikkatle hazırlanmış bu hareketler dizisi,vücutta denge, hareket kabiliyeti, güç ve esneklik yaratmaktadır.

 

GYROTONIC Metodu, egzersiz yapan kişiye yol göstermek, yardımcı olmak ve daha etkin fayda sağlamak amacıyla özel ekipmanlardan yararlanmaktadır.

Fitness gönüllülerinden  yaşlılara, sakat ve kısıtlı insanlardan yetkin sporculara kadar  tüm farklı becerideki kişiler  GYROTONIC derslerini alabilirler. GYROTONIC dersleri  sporcuların performanslarını geliştirmelerini sağlarken, tedavi gören insanlarında daha kısa sürede ve kalıcı olarak iyileşmelerine yardım eder.
GYROTONIC  dersleri, yetkin bir GYROTONIC eğitmeninin talimatları eşliğinde,  grup halinde  ya da kişiye özel  olarak  yapılabilmektedir.

 

Özel Ekipman 

 İnsan vücudu, harmonik bir sistem olarak çalışacak şekilde dizayn edilmiştir; bundan dolayı hareketin sarmal ve kavisli yollarını izleyebilmekte ve bir hareketten diğerine etkin ve  yumuşak bir şekilde geçebilmektedir.

 

İşte bu noktada, GYROTONIC Methodu yaratıcısı Juliu Horvath,vücudun bu doğal hareket şekillerini dikkate alarak bir uzman ekipman  dizisi  dizayn etmiştir. GYROTONIC aletleri yükseklik,kol/bacak uzunluğu,hareket açıklığı  gibi değişkenlere adapte edilebilen, yüksek seviyede ayarlanabilir,her tür fiziksel özellik ve hareket becerisindeki kişilere uyumlu sistemlerdir.

GYROKINESIS® METODU

 

GYROKINESIS dersleri, herkesin farklı beceri ve yeteneklerine göre uyarlanabilmektedir.

 

Fitness gönüllülerinden  yaşlılara, sakat ve kısıtlı insanlardan yetkin sporculara kadar  çeşitli farklı hareket kabiliyetine sahip kişiler  GYROKINESIS  derslerini alabilirler. GYROKINESIS dersleri sonunda,kişinin tüm vücut sistemi uyanır ve muhteşem bir dengeye kavuşur. Doğru nefes almaya odaklanmak, parasempatik sinir sistemini canlandırır; bunun sonucunda da,  sakinlik , iyi ve huzurlu hissetme, zihinsel arınma ve berraklık meydana gelir.

 

Genel Bakış

GYROKINESIS Metodu, enerji kanallarını açarak sinir sistemini canladırmak,daha fazla hareket açıklığısağlamak, ritmik,akıcı hareket dizileriyle işlevsel bir kuvvet yaratmak suretiyle insan vücudunun bütününe hitap eden  bir hareket yöntemidir. Hareketi,nefesi ve zihinsel odaklanmayı birlikte koordine eden  özgün ve benzersiz bir yöntemdir.

 

GYROKINESIS Metodu,herhangi bir ekipmana gerek olmaksızın, bir mat vetabure üzerinde uygulanır. Bu sebeple, GYROKINESIS dersi katılımcıları,hareket dizilerini keşfetme konusunda  kendi iç hareket algılarına göre sekansları uygulama eğiliminde olurlar.

bottom of page